European Bartender Schoolissa meillä on kavereita kaikkialta maailmasta. Meidän oppilaamme Miamista Sydneyhyn ovat aina lämpimästi tervetulleita sinne, minne ikinä he matkustavat kurssinsa jälkeen. Yksi oppilaamme on saanut huomiomme viimeisten muutaman vuoden ajan, hän on Levi Duijkers.

Hänen kotikaupungistaan, Hollannin Valkenburgista, Levi on lähtenyt matkustamaan yhdessä EBS:n kanssa. Me juttelimme hänen kokemuksestaan maailman parhaassa baarimikkokoulussa ja kuinka hän levittää sanomaa “Hard Work, Spirit and Soul” ympäri maailmaa.

world_travel

Hollannista kreikkaan

Levi aloitti uransa ravintola- ja majoitusalalla 14-vuotiaana. Pian baarimikon työstä tuli hänelle tapa tienata ekstrarahaa samalla, kun hän suoritti koulunsa viimeisiä vuosia. Vuonna 2013 Levi aloitti markkinoinnin kandidaatin tutkintonsa Eindhovenissa. Kun Levi huomasi European Bartender Schoolin Facebookissa, hän tiesi että kurssi tulisi sopimaan juuri hänelle. Niin pian kuin hän suinkin pystyi, hän varasi itselleen 4-viikon kurssin EBS:n suurimmassa koulussa, #EBSKosilla.

Levi ei aavistanutkaan, kuinka elämää mullistavia kokemuksia hän tulisi saamaan #EBSKosilla sinä kesänä. Hän tapasi Lawrence Pembertonin, Kosin koulun omistajan ja Tarmo Piirin, yhden ohjaajista, joka auttoi häntä saavuttamaan tarvittavat cocktailtaidot.

Vaikka Levillä oli jo ollut kokemusta baarin takana työskentelemisestä, suorittamalla 4-viikon kurssin hän kehitti taitojaan pidemmälle ja sai paljon uutta tietoa cocktailien maailmasta, samalla nauttien kreikkalaisesta kesästä!

“Ohjaajat ebs:llä ovat todella inspiroivia!”

Heti, kun Levi astui baarin ovista sisään, hän alkoi hyödyntämään uusia miksaustaitojaan. Levi uudisti baarin menun ja lisäsi yli 40 uutta cocktailia drinkkilistaan ja piti pieniä cocktailoppitunteja, joihin asiakkailla oli mahdollisuus osallistua. Hän halusi tehdä baarimikon työstä hauskaa ja olla vuorovaikutuksessa kaikkien kanssa!

#EBSkosilta barcelonaan

Levi löysi itsensä ikävöimästä #EBSKosin perheyhteisöään. Hän oli rakastunut yritykseen ja hänen piti päästä takaisin. Kun Levi sai tietää, että hänen tulisi etsiä työharjoittelupaikka tutkintoaan varten, hän tiesi heti mitä hän halusi tehdä. Levi sai sosiaalisen median työharjoittelupaikan EBS:n päätoimistosta Barcelonasta, yli vuosi etukäteen!

Vuotta myöhemmin, helmikuussa 2016 Levi aloitti hänen työharjoittelunsa EBS CAREssa, Barcelonan auringon alla ja rakastui heti kaupunkiin ja toimistoon. Sosiaalisen median tiimissä hän pystyi hyödyntämään Kosilla oppimiaan taitojaan tekemällä Facebook-tutoriaaleja ja cocktailreseptejä Snapchattiin. Levistä tuli pian toimiston legenda pitämällä kello viiden cocktailtunteja ja hänen ystävällisen luonteensa ansiosta.

barschool_instagram“Barcelona on mahtava kaupunki cocktaileille. Lempidrinkkini siellä on Paradison Great Gatsby. Se on muunnelma Old Fashionista, savustettu vaniljalla sekä suklaalla"

Kun työharjoittelu lähestyi loppuaan, oli vain yksi keino miten EBS voisi palkita hänet hänen ”Hard Work, Spirit and Soul” -asenteen vuoksi… Hänen viimeisenä työpäivänään Barcelonassa, EBS CARE järjesti Leville kaksipäiväisen miksologiakurssin #EBSAmsterdamissa! Hänen EBS-matkansa ei ollut lähelläkään loppua…

Miksausta mestareiden kanssa

Leville kaksipäiväinen miksologiakurssi oli jotain, mistä hän on aina unelmoinut. Miksologiakurssilla Levi pääsi myös työskentelemään Mads Voorhoeven kanssa, jonka hän oli viimeksi tavannut EBS 2016 Convention -tapahtumassa. Leville kurssi oli ainutlaatuinen tilaisuus, jossa hän pääsi tekemään jotain uutta.

“Kaikkien cocktailien tulee syntyä jostain. Jos et ota oppia vanhoista klassikoista, et koskaan keksi uusia, erikoisia makuyhdistelmiä jotka toimivat”

Yksi Levin suosikkicocktaileista on Old Fashioned, ja hän muokkasi tätä juomaa miksologiakurssilla. Ensimmäisenä päivänä Levi oppi, kuinka voidaan tehdä omia tuotteita. Siirapeita, vaahtoja ja liköörejä – kaikki hänen ja muiden oppilaiden itse tekemiä. Heidän ohjaajansa Mads haastoi heidät olemaan kokeilunhaluisia sekä innovatiivisia.

old_fashioned_twist

“He todella painostavat sinua olemaan luova. Jos kukaan ei olisi koskaan miettinyt kananmunan valkuaista juomassa, cocktailit eivät olisi koskaan muuttaneet muotoaan! Toteuta ideoitasi ja ken tietää, saatat jopa keksiä uuden cosmopolitanin!”

Toisena päivänä Levi kasasi uuden juomaseoksen. Se ei voinut olla mikään muu kuin Old Fashioned! Mikä oli hänen muunnelmansa? Hän kehitti oman laventelisiirapin antamaan juomalle makean vivahteen. Käyttämällä sokeria, kananmunan valkuaista sekä sitruunaruohovaahtoa, siitä tuli tasapainoisempi ja helposti lähestyttävämpi. Nimikkojuoma jonka hän vie mukanaan baariinsa Valkenburgissa.

amsterdam_mixology

Mitä seuraavaksi?

Tulevaisuus näyttää hyvältä Leville. Jotta hän läpäisisi tutkintonsa, hänen on suoritettava toinen työharjoittelu. Hän toivookin, että hän tulisi näkemään baarialan toisen puolen tämän avulla. Hänen haaveenaan olisi tehdä töitä likööriyhtiölle, joka tekee yhteistyötä EBS:n kanssa.

Tämän jälkeen vain taivas on rajana! Kirjailijana ja Koekie-yrityksen asiakasvastaavana mahdollisuudet ovat rajattomat! Matkustaminen Euroopan ulkopuolelle on yksi Levin listalla olevista asioista ja jotain, mikä on helppo saavuttaa EBS-tutkinnon avulla. Yksi tapa nähdä maailmaa on tulla EBS-ohjaajaksi, joka hän haluaisi olla tulevaisuudessa. Minne tahansa Levi suuntaa seuraavaksi, watch out for big things!

“Elä joka sekunti ja ota jokainen vastaantuleva mahdollisuus vastaan!”

koekie_cocktail