Viimeksi kirjoitimme aiheesta 7 ranskalaista alkoholia, joita sinun tulee kokeilla. Vodka ei tietenkään ollut listalla. Vaikka vodka ei ole kotoisin Ranskasta, osa seikkailunhaluisista ranskalaisista brändeistä haluaa haastaa itsensä kehittämällä oman, ranskalaisen vodkan.

Kuuluisa Grey Goose ja Ciroc ovat kaksi tunnettua esimerkkiä siitä. Mutta tiedätkö seuraavia? Maitopohjainen vodka, reilun kaupan vodka, Pariisissa tislattu vodka… Nämä ovat yllättäviä esimerkkejä ranskalaisista vodkista, joihin tulet seuraavaksi tutustumaan!

1. Tilkka maitoa vodkassasi?

Voit valmistaa vodkaa melkein mistä tahansa. Emme kuitenkaan usko, että olet koskaan maistanut maitopohjaista vodkaa! Nicolas Sinoquet oli inspiroitunut mongolialaisista perinteistä, erityisesti Arkhisista, josta hän sai idean kehittää kyseisen alkoholituotteen.

Hän päätti käyttää Cantalin alueen lehmien maitoa. Näiden lehmien maidossa on ruohoinen ja savuinen vivahde, jotka voit maistaa tässä alkuperäisessä, pehmeässä vodkassa. Kuulostaa hyvältä, eikö? Pieni vinkki, älä kaada tätä vodkaa aamiasmuroihisi vaikka se onkin maitopohjainen!

Milk in vodka

2. Fair vodka, paremman maailman vodka

Lyömme vetoa, että sinun mielestäsi on mahdotonta ostaa kotimaista vodkaa ja samalla auttaa maanviljelijöitä Boliviassa? Noh, olet väärässä! FAIR päätti tehdä yhteistyötä bolivialaisten maanviljelijöiden yhdistyksen kanssa, jossa on 1200 pientä tuottajaa Altiplanosta jotka kasvattavat tässä vodkassa käytettävää kvinoaa.

Tämän jälkeen kellarimestari Philippe Laclie ottaa ohjat käteen Cognacin alueella. Hänen päämääränään on käyttää tätä kvinoapohjaa tehdäkseen ainutlaatuisen alkoholijuoman! Se on tuotettu pienissä annoksissa, se on gluteiiniton ja ekologisen viljelyn lopputulos: on monia hyviä syitä juoda tätä reilun kaupan vodkaa!

Vodka fair trade

3. From Paris with vodka

Pariisi… Taideteosten, bistrojen, Seinen jokilaivojen ja vodkan kuuluisa kaupunki… Hetkinen, mitä? Kyllä, luit oikein. Pariisissa on yksi ja ainoa tislaamo: Distillerie de Paris. Vuodesta 1914 alkaen kukaan ei ole saanut rakentaa tislaamoa Pariisiin. Kaksi veljestä kuitenkin päätti taistella 5 vuotta toteuttaakseen unelmansa. Verkkosivu Crowdfundingin rahoittamana tislaamo toimii innovaation ja luovuuden näyteikkunana.

Täältä voit löytää mitä erikoisemmin maustettuja vodkia, kuten esimerkiksi India, Lie ja Tea Time. Sitruksiset ja tuliset maut tarjoavat sinulle 50cl onnellisuutta yhdellä kertaa! Jos näet jonkun näistä tuotteista baarin hyllyllä, älä epäröi tilata maistiaista! Me annamme sinulle jopa muutaman vinkin, miten saat tilattua drinkkisi niin nopeasti, kuin mahdollista.

Man thinking

4. Ranskalainen żubrówka

Uskomme, että tiedät kuuluisan Żubrówkan, puhveliheinästä valmistetun puolalaisen vodkan. Noh, Ranskalla on myös ikioma versio tästä alkoholijuomasta Juran alueella. Bruno Mangin, La Rouget de Lisle -tislaamon johtaja, päätti tuottaa ei vain yhtä, vaan kuusi yrttivodkaa!

Heidän makuvalikoimaan kuuluu makea tuoksumatara, mänty sekä seljanmarja, jotka antavat ranskalaisen vivahteen tyypilliseen venäläiseen tai puolalaiseen vodkaan. Nämä maut tarjoavat huimat mahdollisuudet baarimikoille sekä miksologeille. Cocktailin pohjana tai raakana, nämä vodkat saavat sinut tuntemaan olosi oikeaksi vuoristoasukkaaksi!

Herbs bottles

5. Haluaisitko vuoden 2013 vintage ekissin ateriasi yhteydessä?

Ranskalaisilla alkoholin tuottajilla on tapana antaa vintage-leima moniin tuotteisiinsa. Kuten esimerkiksi viineihin, shamppanjaan ja armanjakkiin… Mutta entäpä vodkaan? Olemme tulossa tähän pisteeseen. Antakaa meidän esitellä sinut EKISS:lle. Se sai alkunsa Camarguessa. Vehnä, jota käytetään tämän alkoholituotteen tuottamisessa, on orgaanisen viljelyprosessin tuottama.

Tämä vehnä ei välttämättä ole samanlaista vuodesta toiseen esimerkiksi huonon ilman vaikutuksesta, joten tuotteessa voi olla hieman eroa. Se on sama asia kuin viini ja rypäleet! Siksi tälle vodkalle voidaan antaa vintage-leima. Veden käytössä ja energiansäästössä EKISSin on tarkoitus olla aito ja ympäristöystävällinen. Tämän vodkan maistamisessa on paljon hyviä syitä. Älä vain unohda kierrättää pulloa!

Corks

6. Pylan hiekkadyynien aarre

Bernardin perheen tuottama Pyla-vodka on jotain ainutlaatuista. Sen tekijät saivat vaikutteita Pylan dyyneiltä ja päättivät käyttää erittäin spesiaalia suodatustekniikkaa: hiekkasuodatusta! Bernardin perhe teki yhteistyötä Gillers Arramontin kanssa, joka suunnitteli tämän systeemin luodakseen erittäin puhdasta vodkaa.

He liittyivät myös Lucien Viaudin, oikean alkemistin riveihin valmistaakseen tämän mahtavan, gluteiinittoman vodkan. Hän on kehittänyt liköörejä sekä muita alkoholituotteita alan suurimmille yrityksille 50 vuoden ajan. Mikä on lopputulos? Pippuriset vivahteet, lakritsa, välimeren kasvit sekä männynkävyt tanssimassa kielesi päällä. Tämä ei ole tylsä vodka, tämä on Pyla-vodka!

Sand hands

7. Olen vip, anna minulle tryffeleitä!

Etkö olekaan hulluna sieniin? Noh, anna niille toinen mahdollisuus ja kokeile VIP-vodkaa. Tämän vodkan juuret tulevat 50-luvulta, jolloin parhaimmat baarimikot ja luksuscocktail-rakastajat olivat hulluina tryffelidrinkkeihin.

Tämän vodkan maku on todella uniikki, erittäin voimakas ja voit juoda sen raakana tai kylmänä. Kaikista seikkailunhaluisimmat baarimikot voivat kokeilla sitä myös shakerissa. Ei aivan ranskalainen, mutta ei kuitenkaan aivan venäläinenkään. Sääli, ettei tätä vodkaa tuoteta enää, sillä se oli ainoa laatuaan!

Truffles