Palattuaan Aasian matkaltaan, 21-vuotias intohimoinen matkailija ja sisällöntuottaja Estelle Berlgin oli etsimässä seuraavaa seikkailuaan. Hän päätti yhdistää rakkautensa uusiin kokemuksiin, uusien ystävien tapaamiseen sekä baarityöskentelyyn ja osallistua kansainväliselle baarimikkokoulutuksellemme Thaimaan Phuketissa.

Tapasimme Estellen kanssa kuullaksemme kaiken hänen kokemuksestaan European Bartender Schoolin kanssa, aina cocktailreseptien opiskelemisesta ja päivittäisten pistokokeiden suorittamisesta uusien ystävien kanssa bilettämiseen.

EBS perheeseen liittyminen

Saavuttuaan Phuketiin, tuhansien kilometrien päähän kotikaupungistaan, Estelle ei ollut aivan varma siitä, mitä odottaa. Onneksi ystävällisen ilmapiirin, mukavien ohjaajien ja puheliaiden kurssikavereiden kanssa, Estelle tunsi olonsa heti kotoisaksi.

“Asuminen yhdessä ihmisten kanssa eri puolilta maailmaa auttaa sinua kasvamaan ihmisenä.  Kaikki ovat innoissaan. Meillä on yhteinen intohimo ja haluamme kaikki auttaa toisiamme.  EBS kurssi on vaativa mutta samalla myös hauska suorittaa.  Kaikki tukevat toisiaan ja meistä muodostui kuin perhe. Todellakin jotain, mitä en osannut odottaa EBS kokemukseltani.”

Tutustuminen ihmeelliseen baarimaailmaan

Kansainvälinen baarimikkokoulutuksemme tarjoaa jyrkän oppimiskäyrän aloitteleville baarimikoille. Kuukauden aikana opetamme oppilaillemme kaikki tiedot ja taidot, joita he tarvitsevat aloittaakseen menestyksekkään baariuran tämän päivän kilpailuhenkisellä baarialalla.  Muistellessaan omaa kokemustaan, Estelle kertoi, kuinka intensiivinen ja haastava, mutta todella palkitseva kokemus kurssi oli hänelle.  Niinkin, että kun hän sai kuulla päässeensä kurssista läpi, hän purskahti itkuun.

“On hullua, miten paljon opit yhden kuukauden aikana.  Opit kaiken cocktailien valmistuksesta flairiin.. Käytännössä opit kaiken baarityöskentelystä, eri alkoholeista, likööreistä ja kaikesta alaan liittyvästä.”

Hauskanpidon täyteinen kurssi

Vaikka koulutus vaatii kovaa työtä ja omistautumista, teemme kaikkemme, jotta oppiminen olisi hauskaa. Estelle kertoi meille hänen suosikkikohdistaan kurssilla:

“Tykkäsin kovasti luentojen lopuista, jolloin pääsimme live baarin taakse valmistamaan oikeita drinkkejä. Stressi oli ohi, sillä olimme jo suorittaneet päivän kokeen. Kaikki kerääntyivät baarin ympärille, kuuntelimme musiikkia ja pääsimme maistelemaan valmistamiamme drinkkejä. Se oli ehdottomasti lempiasiani kurssilla.”

Kurssin lopussa Estelle ja hänen uudet ystävät lähtivät viettämään iltaa valmistujaisillallisen merkeissä.

“Valmistujaisilta oli uskomaton. Kaikki syövät illallista yhdessä, jonka jälkeen lähdemme yhdessä bilettämään. Kaikilla on mahtava fiilis, koska olemme niin iloisia, että suoriuduimme kurssista.”

Globaali verkosto elinikäisiä ystäviä

Oppilaamme tulevat kaikkialta maailmasta.  Asuessaan uima-altaalla, jacuzzilla ja tikibaarilla varustetussa mahtavassa EBS Phuket villassa, Estelle loi läheisiä ystävyyssuhteita kurssikavereihinsa.  Itse asiassa, hän on vieläkin yhteydessä muutamaan kurssikaveriinsa sekä ohjaajiinsa.

“Kaikki seuraavat toisiaan Instagramissa ja on hauskaa nähdä mitä he nykyään puuhaavat. Kaikki myös matkustelevat paljon, joten jos satutte olemaan samassa kaupungissa, voitte tavata uudelleen.”

Jotain kaikille

Estellen mukaan kurssi tarjoaa jokaiselle jotakin...

“Liittyminen EBS:ään on jotain todella erilaista muuhun verrattuna.  Jos olet kiinnostunut baarialasta... EBS on ehdottomasti kokemus sinua varten. Vaikka et olisi niin kiinnostunut baarimikon ammatista.. kurssi on todella hauska suorittaa. Joten, jos rakastat matkustamista, uusien ihmisten tapaamista ja baarialaa, uskon että kurssi on täydellinen kokemus etkä tule katumaan päätöstä.”

Jos tykkäät ajatuksesta matkustaa uusiin kohteisiin, tavata samanhenkisiä ihmisiä ja oppia kaikki tarvittavat taidot baarimikon uran aloittamiseksi, lue lisää kansainvälisestä baarimikkokoulutuksestamme (4 viikkoa)!