Tim Lefèvre tiesi kaipaavansa uutta ja jännittävää elämänmuutosta, mutta hän ei tiennyt, että tuo muutos olisi baarimikkokoulutus Amsterdamissa.

Hänelle ei myöskään tullut mieleen se, että hän pääsisi kurssin kirkkaasti läpi, sijoittuisi 10 parhaan joukkoon Diageo World Class-kilpailussa ja saisi työn kaupungin parhaisiin kuuluvasta underground-baarista. Ja jotkut sanovat, ettei baarimikon koulutus kannattaisi! Lue tästä, kuinka hän onnistui näissä upeissa saavutuksissa.

pouring straining

Baarimikkokoulutuksen mainos muutti kaiken

Opiskelu ei erityisemmin kiehtonut Timiä, eikä myöskään työ yökerhossa, keittiössä tai ravintolassa. Tim poukkoili työpaikasta toiseen samalla, kun etsi jotain, mistä saisi potkua elämäänsä. Hän etsi jotain, mistä hän nauttisi aidosti ja jolla voisi myös luoda uraa.

Eräänä päivänä hän huomasi internetissä mainoksen EBS:n baarimikkokoulutuksesta, ja tämä muutti kaiken. Muutos ei kuitenkaan tapahtunut heti. Meni vielä kuusi kuukautta aina uudenvuoden aattoon asti, jolloin Tim päätti itsekseen, että nyt jos koskaan olisi aika tarttua hänen edessään häämöttävään tilaisuuteen.

Tim ilmoittautui EBS Amsterdamin baarimikkokoulutukseen ja suuntasi seikkailuun. Tim teki erinomaisen valinnan, sillä Amsterdamin koulumme valittiin ykköseksi EBS School of the Year 2017 -kilpailussa! Koulutuksen aikana hän ihastui sekä Amsterdamiin että baarimikon työhön. Tim kertoo, että EBS Amsterdamin ilmapiiri on ihanan luova ja hauska, mutta mahdollisuuksia saadakseen siellä on tehtävä myös töitä.

EBS:n opettajat saivat hänet tuntemaan olonsa kotoisaksi.Tim tunsi olonsa niin kodikkaaksi, että saatuaan hieman apua ystävältään hän palasi Hollannin pääkaupunkiin vain muutama viikko kurssilta valmistumisensa jälkeen.

tim shaking

Tärkeät verkostot

Tim rentoutui kotonaan Belgiassa, kun Jonathan, yksi EBS Amsterdamin opettajista, soitti hänelle. Jonathanin asia kuului: ”Tule takaisin, minulla on sinulle töitä!” Kun yksi seikkailu päättyi, oli toinen jo alussa. Tim saapui Amsterdamiin muutaman päivän päästä ja asui hostellissa sillä aikaa, kun etsi pysyvää kotia ja pysyvää työpaikkaa.

Baarimikkokoulutuksen aikana hankkimansa tuttavaverkoston avulla hän sai kaksi työpaikkaa jo silloin, kun asui vielä hostellissa! Kotiuduttuaan Amsterdamiin Tim teki töitä sekä cocktailien catering-palvelussa että urheilubaarissa. Baarimikkokoulutuksensa ansiosta Tim sopeutui välittömästi nopeaan työtahtiin ammattilaisen tavoin.

Tim näkee jo nyt, että sijoitus koulutukseen kannatti, sillä hän on siirtynyt työpaikasta toiseen ja kasvattanut kaiken aikaa tulojaan. Tällä hetkellä Tim työskentelee Door 74:ssä, joka on yksi Amsterdamin parhaista ja tunnetuimmista underground-baareista.tim fixing garnish

Underground-baari sopii vaativillekin baarikävijöille

Door 74 on underground-baari Hollannin pääkaupungin sydämessä. Tiedoksi sinulle, joka et ole vielä kuullut underground-baareista: modernit underground-baarit ovat saaneet vaikutteita kieltolain aikaisista salakapakoista, joissa amerikkalaiset saivat juoda alkoholia turvallisesti.

Underground-baarit ovat baareja, jotka on suunniteltu ainakin ulkopuolelta sellaisiksi, etteivät ne näytä lainkaan baareilta. (Hassua, eikö totta?) Sisältä baarit ovat mitä trendikkäimpiä paikkoja, joista saat usein kaupungin parhaat cocktailit ja parasta palvelua.

Tim rakastaa työtään Door 74:ssä, ja hän on päässyt todella pitkälle siitä päivästä, jolloin hän katseli EBS:n baarimikkokoulutuksen mainosta, vaikka siitä ei todellisuudessa niin pitkä aika edes ole. Työn ulkopuolella hän on alkanut ottaa osaa baarimikkokilpailuihin. Hän sijoittui 10 parhaan joukkoon Diageo World Class-kilpailussa ja lensi äskettäin Irlantiin Jameson-kilpailun finaaliin!

Timin tarina todistaa, että baarimikkokoulutus on ollut erinomainen sijoitus tulevaisuuteen, sillä se auttoi häntä parantamaan sekä henkilökohtaista että ammatillista elämäänsä. Tim siirtyi päämäärättömyydestä unelmiensa uran tavoitteluun kaupungissa, jota hän rakastaa. Kuulostaa myös siltä, että monta lukua hänen tarinassaan on vielä kirjoittamatta.