Tim Lefèvre vidste at han havde brug for en ny og spændende forandring i sit liv, men hvad han ikke vidste var at forandringen skulle komme i form af et bartendertræningskursus i Amsterdam.

Han vidste heller ikke at han ville bestå kurset med glans og blive blandt de 10 bedste deltagere i Diageo World Class konkurrencen samt få job i et af ​​byens bedste speakeasy-barer. Og så siger folk at bartendertræning ikke kan betale sig? Nedenfor kan du læse hvordan han opnåede disse utrolige resultater.

pouring straining

En annonce om bartendertræning ændrede alt

Uddannelse fangede ikke helt Tims fantasi, og det gjorde jobs i natklubber, køkkener og bistroer heller ikke. Tim gik fra job til job mens han ledte efter noget der kunne sætte gang i hans liv, noget han virkelig kunne trives med og samtidig udvikle til en rigtig karriere.

En dag så han en annonce på nettet for et bartenderkursus hos EBS, hvilket ændrede alt. Nå ja, ikke lige med det samme. Det tog et halvt år før Tim kunne sige til sig selv nytårsaften at det var nu eller aldrig hvis han ønskede at forfølge denne mulighed.

Tim greb chancen og tilmeldte sig bartenderkurset hos EBS Amsterdam. Tim foretog det rette valgt idet vores skole i Amsterdam vandt prisen som årets EBS-skole 2017! Han blev ikke kun vild med byen her, men også med selve bartenderfaget. Han beskriver EBS Amsterdam som et vidunderligt, kreativt og sjovt miljø, men også et sted hvor man skal arbejde hårdt for at maksimere sine muligheder.

EBS-instruktørerne fik ham til at føle sig hjemme både på det personlige og profesionelle plan. Tim følte sig faktisk så tilpas hjemme at han endte med at vende tilbage til den hollandske hovedstad blot et par uger efter at have bestået kurset, med lidt hjælp fra en ven.

tim shaking

Vigtigheden I at have kontakter

Tim slappede af oven på strabadserne i sit hjemland Belgien da han fik et opkald fra Jonathan, en af ​​instruktørerne fra EBS Amsterdam. Den overordnede besked var “Kom tilbage, jeg har et job til dig!”. Idet et eventyr sluttede begyndte et helt nyt et. Tim ankom til Amsterdam i løbet af få dage og boede på et vandrerhjem mens han søgte efter et sted at bo samt fast arbejde.

Det netværk af mennesker han havde etableret sig under bartender-træningskurset gjorde at han sikrede sig to jobs i løbet af kort tid, mens han stadig boede på vandrerhjemmet! I takt med at han brugte mere af sin tid i byen arbejdede han både i et cocktail-cateringfirma og en sportsbar. Tim var i stand til at tilpasse sig det hurtige tempo på en professionel måde, takket være bartendertræningen.

Tim kan allerede se udbyttet af hans investering, da han har været i stand til at flytte fra den ene bar til den anden og dermed tjene flere penge. Tim arbejder i øjeblikket på Door 74 der er en af Amsterdams bedste og mest ikoniske speakeasy-barer.


tim fixing garnish

Speakeasy, or don’t speak at all

Door 74 er en speakeasy-bar i hjertet af den hollandske hovedstad. For de af jer der ikke ved det er denne moderne speakeasy-bar (smugkro) inspireret af de gamle barer med samme navn, dvs. barer hvor amerikanerne trygt kunne drikke alkohol under forbudstiden i USA.

Speakeasy-barer er steder der er designet til ikke at se ud som barer (mærkeligt, ikk’?), i det mindste udadtil. Indenfor er de gennemførte, trendy barer, hvor man ofte kan finde de lækreste cocktails og den bedste service i byen.

Tim er vild med at være på Door 74, og føler sig milevidt fra tidspunktet hvor han fik øje på annoncen om bartendertræning hos EBS, selvom det ikke er så længe siden. Udenfor arbejdstiden er han begyndt at deltage i bartender-konkurrencer, hvor han opnåede at blive blandt de 10 bedste i Diageo World Class konkurrencen. For nylig fløj han til Irland og deltog i de sidste runder af en Jameson-konkurrence!

Tims historie viser at hans bartendertræning har været en fantastisk investering i sin fremtid, da det har bidraget til at forbedre både hans personlige og professionelle liv. Tim gik fra at føle sig fortabt i verden til at forfølge sin drømmekarriere i en by han elsker, og det lyder som om der er flere uskrevne kapitler på vej.